Jeśli jesteśmy na etapie oglądania mieszkania lub domu i już niemal podjęliśmy decyzję, że to jest właśnie to miejsce, powinniśmy jeszcze sprawdzić księgę wieczystą. To właśnie w niej są zapisane wszelkie informacje dotyczące lokalu, których mogło zabraknąć w ogłoszeniu lub które nieuczciwy sprzedawca chciałby przed nami ukryć. Jeśli nie chcemy w przyszłości natknąć się na niechciane niespodzianki, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się tej dokumentacji. Co w niej sprawdzić? O tym więcej przeczytamy poniżej.

Wyobraźmy sobie, że spodobały nam się jakieś nieruchomości na sprzedaż w Aleksandrowie Kujawskim i wypatrzyliśmy wymarzone mieszkanie na stronie https://kazo.pl/aleksandrow-kujawski. Aby sprawdzić ich stan i zobowiązania, powinniśmy poprosić właściciela o podanie numeru księgi wieczystej, którą później sprawdzimy sobie w internecie. Od paru lat państwo prowadzi rejestr ksiąg wieczystych online, więc zbadanie najważniejszych informacji jest bardzo ułatwione. Wchodzimy na rządową stronę i pierwszą rzeczą, którą sprawdzamy jest to, czy osoba podająca się za właściciela naprawdę nim jest i czy ma prawa do sprzedaży mieszkania.

Drugą ważną sprawą jest zbadanie, czy na lokal nie jest nałożone jakiekolwiek zobowiązanie w postaci kredytu hipotecznego. Jeśli odkupujemy taki lokal, kredyt również przechodzi na nas. Czasem jest to opłacalne, ale powinniśmy zawczasu wiedzieć, że taka sytuacja ma miejsce. Jeśli właściciel próbował to przed nami ukryć, to prawdopodobnie chciał nas oszukać, więc bądźmy w tej kwestii bardzo uważni. Nie chcielibyśmy przecież spłacać dwóch kredytów.

Kolejnym elementem jest sprawdzenie, czy jakaś osoba trzecia również nie ma praw do mieszkania. Jest to o tyle ważne, że jeśli ktoś taki istnieje, będziemy mógł się do nas wprowadzić a my nie będziemy mieli prawa, żeby go wyrzucić. Zapis o takich niechcianych lokatorach nie zawsze musi znajdować się w księdze wieczystej, ale warto poprosić właściciela o adnotację, że nikt inny nie ma praw do mieszkania. Wtedy będziemy mogli spać spokojnie, bez obcych ludzi legalnie znajdujących się pod naszym dachem.

Wystawiasz faktury? Sprawdź szybki i prosty program do faktur od marfakt >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here