Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala produkować darmową energię, która jest przyjazna naturze i pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na rachunki za elektryczność. Fotowoltaika jest bezpieczna lecz należy ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć oraz prawidłowo zamontować.

Przed czym zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Aby dowiedzieć się jakie zabezpieczenia należy zastosować do instalacji fotowoltaicznej trzeba poznać zagrożenia związane z pracą paneli fotowoltaicznych.

Pierwszym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są czynniki atmosferyczne, którymi są:
– upały, opady deszczu, grad, wyładowania atmosferyczne oraz silne powiewy wiatru, a także śnieg i lód. Kolejnym zagrożeniem dla paneli jest mechaniczne uszkodzenie jednego z paneli. Następne zagrożenie to zły sposób montażu paneli. Wszystkie zagrożenia mogą doprowadzić do zwarcia lub przepięcia co spowoduje uszkodzenie instalacji fotowoltaicznych oraz wszystkich urządzeń korzystających z prądu wewnątrz budynku, który płynie z instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej i należy zadbać o to już podczas jej projektowania. Zabezpieczyć należy zarówno panele jak i falownik.

Panele fotowoltaiczne i falownik jak je zabezpieczyć?

Pierwszym, a zarazem najważniejszym zabezpieczeniem paneli jest zamontowanie instalacji odgromowej oraz podłączenie mikroinstalacji do uziemienia. Montując panele fotowoltaiczne należy zamontować również:
– bezpieczniki, które powinny być montowane na pojedynczych stringach, a zarazem zabezpieczyć ciągi modułów fotowoltaicznych,
– ograniczniki przepięć – urządzenia te trzeba zamontować kiedy odległość między falownikiem a panelami przekracza 10 m. Są one także potrzebne kiedy odległość pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną jest mała. Często montowane są także optymalizatory mocy służące do wyrównania mocy paneli fotowoltaicznych Kiedy znajdują się one w zacienieniu i do zabezpieczenia ich przed przepięciem. Aby zabezpieczyć falownik należy zastosować wyłączniki nadprądowe, które chronią przed zwarciem powstającym na skutek skoku napięcia prądu. Wyłączniki dobrane muszą być pod względem konstrukcji inwertera trójfazowego lub jednofazowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here