Dieta Dukana jest to wysokobiałkowy model odżywiania, który bazuje głównie na spożyciu dużych ilości białka, przy ograniczeniu podaży węglowodanów oraz tłuszczów. Tego typu dieta ma na celu zapewnienie długotrwałego uczucia sytości oraz umożliwienia szybkiej redukcji masy ciała. Tak, jak każda dieta eliminacyjna, dieta Dunkana sprzyja powstawaniu niedoborów pokarmowych, a nadto istnieją przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju diety. Czym dokładnie jest dieta Dunkana? Jakie są jej etapy? Jak wygląda przykładowy jadłospis? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dieta-wysokobialkowa-dukana/ 

Dieta Dukana – czym właściwie jest? 

Taki rodzaj diety został opracowany we Francji przez dietetyka Pierre’a Dukana, który przez około 30 lat specjalizuje się w walce z nadwagą. Dieta Dunkana, tak jak wspomnieliśmy wcześniej jest to wysokobiałkowa dieta, która składa się z czterech faz. Każda z nich pozwala na spożycie coraz bogatszego zestawy posiłków. Jej najważniejszą zasadą jest jedzenie głównie produktów białkowych. Jej celami jest odchudzanie oraz oczyszczenie organizmu, uniknięcie efektu jojo oraz utrzymanie szczupłej sylwetki przez długi czas. 

Jakie są etapy stosowania takiej diety? 

Faza pierwsza to najbardziej restrykcyjny etap diety. Pozwala ona na spożywanie wyłącznie produktów białkowych. Ten etap ma na celu szybką utratę wagi. Stosuje się go przez 2 do 5 dni, ale nie dłużej niż 10 dni. 

Kolejnym etapem diety jest faza naprzemienna, podczas której utrata wagi jest nieco spowolniona. W tym etapie można spożywać nie tylko białko, ale również warzywa nieskrobiowe. Taki etap kontynuowany jest do osiągnięcia wagi docelowej. 

Trzecim etapem jest faza ujednolicenia, której jadłospis rozszerza się o warzywa skrobiowe, niewielkiej ilości owoców, nabiał oraz produkty zbożowe. 

Ostatnim etapem jest stabilizacja, która służy uwolnieniu efektów dieta. Na takim etapie możemy powrócić do standardowego modelu żywienia, a raz w tygodniu stosować jadłospis fazy uderzeniowej, spożywając jeden dzień wyłącznie produkty zawierające białko. 

Przykładowy jadłospis diety Dukana 

Jadłospis różni się w zależności od obecnie stosowanej fazy. Pierwszy, czyli najbardziej restrykcyjnym etapie menu możemy zastosować poniższy jadłospis: 

Śniadanie: jajecznica z dwoma plastrami szynki

Obiad: grillowany kurczak z ziołami

Kolacja: twarożek niskotłuszczowy 

Z kolei na drugim etapie diety menu poszerza się o warzywa niskoskrobiowe. Wówczas przykładowy jadłospis może wyglądać następująco: 

Śniadanie: serek wiejski z rzodkiewką i ogórkiem

Obiad: dorsz pieczony ze szpinakiem

Kolacja: surówka z marchewki i jogurt naturalny 

Faza trzecia jest najbardziej rozbudowaną Z pozostałych dwóch, a przykładowy jadłospis prezentuje się następująco: 

Śniadanie: jogurt naturalny z truskawkami i łyżką otrębów owsianych

Obiad: pierś z kurczaka z kalafiorem lub brokułem

Kolacja: sałatka owocowa z pomarańczy, gruszki i kiwi 

Zobacz też: https://www.majesso.pl/dieta-kopenhaska-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-zasady/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here