Zabiegi medycyny estetycznej czasem bywają zbawienne, gdy wszystkie inne metody zawodzą. Sumiennie wykonywany nawet najlepszy trening nie zawsze pozwala pozbyć się tłuszczu ze wszystkich newralgicznych partii ciała, nawet jeśli towarzyszy mu odpowiednia dieta. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi lipoliza iniekcyjna. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i jakich efektów można się spodziewać.
Na czym polega lipoliza iniekcyjna?
Popularnym zabiegiem modelowania sylwetki jest liposukcja. Ten zabieg jest jednak bolesny i bardzo inwazyjny. Lipoliza iniekcyjna także pozwala trwale pozbyć się tkanki tłuszczowej, ale w sposób bezbolesny i nieinwazyjny. Wymaga jednak więcej czasu, bo efekty widać dopiero po kilku tygodniach.
Podczas zabiegu lipolizy lekarz miejscowo wstrzykuje naturalną substancję na bazie lecytyny (fosfatydylocholinę). Substancja ta wywołuje niewielki stan zapalny w obrębie tkanki tłuszczowej. Skutkiem tego stanu zapalnego jest uwalnianie się komórek tłuszczowych do krwi. Komórki te są dalej transportowane do wątroby, gdzie ulegają całkowitemu rozkładowi.
Jak wygląda sam zabieg?
Zabieg lipolizy iniekcyjnej wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej. Przed zabiegiem zawsze odbywa się konsultacja lekarska mająca na celu między innymi weryfikację przeciwwskazań. Sam zabieg trwa zwykle kilkadziesiąt minut i może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie jednak zwykle nie jest konieczne, chodzi raczej o większy komfort psychiczny pacjenta.
Po zabiegu, w miejscu, w którym wstrzykiwana była fosfatydylocholina, pojawia się zaczerwienienie, które jest objawem stanu zapalnego. Może się też pojawić obrzęk i niewielki ból. Te objawy ustępują samoczynnie po kilku dniach. Efekty zabiegu można zobaczyć zwykle już po około czterech tygodniach. By zabieg był skuteczny zwykle powtarza się go trzy do sześciu razy w odstępach około miesiąca.
Czy lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem dla każdego?
Wskazaniem lipolizy iniekcyjnej jest chęć wymodelowania niewielkiej partii ciała. Doskonałe efekty otrzymuje się między innymi w walce z podwójnym podbródkiem, fałdkami na brzuchu czy pośladkach. Lipoliza skutecznie walczy też z cellulitem. Nie jest to jednak metoda odchudzania.
Warto wiedzieć, że lipoliza iniekcyjna najlepsze efekty daje u osób dość szczupłych, a otyłość jest przeciwskazaniem do tego zabiegu. Zabiegu nie mogą też wykonywać kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią. Do przeciwwskazań należą również alergie, częste infekcje i zaburzenia immunologiczne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki