Kremy, wonne olejki, pudry, a nawet szminki – kosmetyki nie są wytworem współczesności. Stosowano je od wieków w różnych kulturach. Największy wpływ na współczesną kosmetykę odegrała jednak kultura Egipska, w które malowanie się było czymś zupełnie normalnym zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dziś również kosmetyki są dla nas ważne. Chcemy ładnie się prezentować i podkreślać swoje walory. Oferta kosmetyków jest bardzo szeroka, ich wybór jednak nie jest wcale łatwy…
Sieciowe drogerie czy sklep z kosmetykami naturalnymi?
Drogerie oferują mnóstwo kuszących produktów. Oferują promocje, zapewniają wysokie rabaty, przywiązują klientów poprzez aplikacje, programy i karty lojalnościowe. Co więcej, nawet regularne ceny w większości drogerii, zwłaszcza drogerii sieciowych, są niskie. Często nie zastanawiamy się więc, jaki kosmetyk kupujemy dla siebie, czy dla najbliższych – najważniejsze jest dla nas, aby zakupy można było zrobić szybko, a ceny nie były wygórowane. I wszystko wydaje się w porządku, do momentu, kiedy na ciele naszego dziecka nie pojawi się niepokojąca wysypka, którą można zlikwidować tylko poprzez podanie leków, albo kiedy nasze włosy stają się szare, wypadają, lub kiedy nasze cera cera zupełnie traci blask lub pojawiają się na niej dziwne przebarwienia lub wypryski. Wtedy pojawia się pytanie: czy to nie wina kosmetyków? Niestety, bardzo często to właśnie kosmetyki, w których znajduje się wiele „ulepszaczy” sprawiają, że zamiast wyglądać ładniej i zdrowiej, musimy zastanawiać się, jak jeszcze skuteczniej ukryć pojawiające się problemy.
Rozwiązaniem okazują się kosmetyki naturalne. Od kilku lat można zauważyć, że pojawia się coraz więcej sklepów z kosmetykami ekologicznymi oraz hurtowni z kosmetykami naturalnymi. Są one znacznie zdrowsze, lekkie i nie działają niekorzystnie na nasz organizm – wręcz przeciwnie!
Kosmetyk naturalny jest zdrowy
Kosmetyki naturalne, które często nazywane są również kosmetykami ekologicznymi, są po prostu zdrowe dla naszego organizmu. Oznacza to, że nie zawierają szkodliwych substancji. A zaliczamy do nich np.:
- oleje ropopochodne,
- parabeny,
- silikony,
- karbomery,
- ftalany,
- barwniki syntetyczne,
- kompozycje zapachowe syntetyczne,
- cząsteczki mniejsze niż 10 nm (nanocząsteczki)
Oczywiście nie są to wszystkie szkodliwe substancje wykorzystywane do produkcji kosmetyków – jest ich o wiele więcej! Powinniśmy unikać również kosmetyków, w których znajdują się składniki pochodzenia zwierzęcego, które pobierane są zarówno od zwierząt żywych jak i martwych (oczywiście są tu pewne wyjątki, np. miód, mleko, lanolina).
W dobrym sklepie z kosmetykami naturalnymi można znaleźć kosmetyki, które:
- zawierają składniki naturalne z roślin lub składniki mineralne,
- nie zawierają składników syntetycznych,
- nie zawierają produktów przemysłu petrochemicznego oraz pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie.
Kosmetyki ekologiczne są bezpieczne dla alergików. Z łatwością można znaleźć również linie kosmetyków dla niemowląt, które są przyjazne wrażliwej skórze maluszka.
Droższe i problem z ich kupieniem? To nieprawda!
Panują fałszywe przeświadczenia, że naturalne kosmetyki są po pierwsze drogie, a po drugie bardzo trudno je kupić. Oczywiście, nie jest to prawdą. Wystarczy skorzystać ze sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi, np. Siberica, aby przekonać się, że ceny wcale nie są wyższe, niż klasycznych drogeriach. A co z dostępnością tego typu kosmetyków? Sklepów z kosmetykami naturalnymi jest coraz więcej – zainteresowanie nimi ciągle wzrasta, wiec można przypuszczać, że będzie ich jeszcze więcej. Należy jednak pamiętać, że wiele sklepów działa w przestrzeni internetowej i tam należy ich szukać – kosmetyki naturalne w sklepach internetowych sprzedają się bardzo dobrze – co nie powinno dziwić. Z najnowszych Badań Euroststu wynika, że aż 45% Polaków robi zakupy w Internecie – jest to bardzo wygodne: zakupy można zrobić o każdej porze, z dowolnego miejsca.
Warto pomyśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie, nie tylko skóry, włosów czy paznokci, ale całego organizmu. Szkodliwe substancje zawarte w kosmetykach, mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.