Chociaż katar kojarzy się nam przede wszystkim z przeziębieniem, to tak naprawdę może wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak alergie, przesuszenie błony śluzowej czy duża ilość kurzu. Niezależnie od powodu bywa bardzo uciążliwy i może utrudniać normalne funkcjonowanie, szczególnie w szkole lub pracy. W jego pozbyciu się może pomóc spray na katar, jednak czy takie rozwiązanie naprawdę się sprawdza?

Jak działa spray na katar?

Warto mieć na względzie to, że katar ma różne podłoża. Może wynikać z działania drobnoustrojów, takich jak wirusy, bakterie i grzyby, a także z niewłaściwych warunków otoczenia. Przegrzane pomieszczenia, klimatyzowane auta lub zakurzone strychy to miejsca, w których przebywanie może w dużym stopniu przyczyniać się do obrzęku i stanów zapalnych naczyń krwionośnych i tkanek w zatokach.

Spray na katar dla dzieci działa w ten sposób, że oczyszcza jamę nosową z zanieczyszczeń oraz nawilża śluzówkę nosa, aby sprawnie funkcjonowała i samoistnie broniła się przed przenikaniem patogenów. Do oczyszczania nosa standardowo stosuje się izotoniczne roztwory wody morskiej. Jeden z produktów został wzbogacony dodatkowo  bakteriobójczym wyciągiem z kitu pszczelego – jest to Apicold® propo spray do nosa. Z jednej strony oczyszczamy i nawilżamy śluzówkę nosa, z drugiej strony działamy bakteriobójczo, żeby nie dopuścić do zapalenia zatok. Jest to niezwykle istotne w przypadku gdy nie można sobie pozwolić na wyciągnięcie chusteczki lub, co gorsza, pociąganie nosem. Spray na katar dla dzieci może być więc wybawieniem w momencie sprawdzianu lub ważnego egzaminu.

Jak prawidłowo korzystać ze sprayów?                                                                                     

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest właściwie używanie preparatów, które mają za zadanie zmniejszać ilość wydzieliny z nosa. Stosowanie aerozolu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Prawidłowa technika dozowania produktu jest kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów. Dzięki niej nie tylko szybciej będziemy mogli cieszyć się drożnymi drogami oddechowymi, lecz także wykorzystamy mniejszą ilość sprayu.

Jak więc korzystać z aerozoli? Dla przykładu Apicold® Propo spray do nosa należy zaaplikować lewą ręką do prawej dziurki nosa pod kątem (i prawą ręką do lewej dziurki), kierując go w stronę tylnej części przegrody, tak aby można było wdychać preparat. Dzięki temu będzie mógł on swobodnie ulokować się na tkankach i nie wypłynie zaraz po tym, gdy głowa wróci do podstawowej pozycji. Niezwykle ważne jest też to, aby przed sięgnięciem po spray na katar dla dzieci dokładnie wydmuchać nos – ułatwi to roztworowi skuteczne dotarcie do naczyń krwionośnych.

Jaki spray na katar wybrać?

Dostępnych jest wiele rodzajów aerozoli, jednak najpopularniejsze są dwa z nich. Do pierwszej grupy należą produkty zmniejszające przekrwienie. Można je kupić bez recepty nawet w popularnych marketach. Pomagają pozbyć się wydzielin przez zwężenie naczyń krwionośnych w wyściółce nosa, co zmniejsza obrzęk tkanek. Nie należy jednak stosować ich dłużej niż zaleca producent – najczęściej jest to okres od 3 do 5 dni.

Druga grupa to roztwory słonej wody. Są nazywane aerozolami do nosa „solankowymi” i także można kupić je bez recepty. Rozluźniają śluz i zapobiegają jego przyleganiu do nabłonka. Ponieważ nie zawierają żadnych substancji drażniących, można z nich korzystać bez ograniczeń. Jest to też najlepszy spray na katar dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here