W ostatnich latach, stosowanie dywanów we wnętrzach nieco straciło na popularności. Niesłusznie, ponieważ z ich pomocą można łatwo odświeżyć wystrój, ocieplić go i nadać mu określony styl. Umiejętnie dobrany dywan sprawi, że wnętrze nabierze nowego wyglądu, jednak ogromny wybór przeróżnych wzorów i rozmiarów znacznie utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji.

Duży, czy mały?

Współcześnie rzadko stosuje się duże, zajmujące całą podłogę dywany. Znacznie większą popularnością cieszą się te średniej wielkości. Sztuką jest aranżacja pomieszczenia w taki sposób, aby dywan tworzył spójną całość z meblami, a także innymi elementami wystroju.

Dywan warto wybierać dopiero wtedy, gdy wnętrze jest już całkowicie urządzone, lub chociażby mamy dokładną wizję tego jak będzie wyglądało. Rozmiar dywanu powinien być przede wszystkim dopasowany do mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Przykładowo, kupując dywan do pokoju dziennego najlepiej wybrać taki, który będzie szerszy od kanapy, bądź narożnika i dzięki temu będzie dobrze widoczny z każdego punktu salonu. W przypadku sypialni oraz jadalni, meble powinny znajdować się w całości na dywanie, natomiast w pokoju dziennym często spotykanym rozwiązaniem jest częściowe postawienie mebli na dywanie.

Jak wybrać kolor i wzór dywanu?

Nieograniczony wręcz ilość różnorodnych modeli powoduje, że wybranie odpowiedniego dywanu wcale nie jest takie proste. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, warto kierować się kilkoma łatwymi do zapamiętania zasadami:

  • w niewielkim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się duży jednolity dywan o jasnej barwie,

  • w jadalni nie warto stosować dywanu z długim włosiem, gdyż jest on znacznie trudniejszy do wyczyszczenia,

  • aby wystrój wyglądał spójnie i harmonijnie, warto dopasować dywan do tekstyliów oraz dodatków znajdujących się w pomieszczeniu (może mieć np. podobny kolor lub wzór)

Modne dywany we wnętrzach

Szybko zmieniające się trendy stanowią kolejne utrudnienie podczas wyboru idealnego dywanu. Obecnie, najmodniejsze są motywy naturalne – wzory roślinne, kwiaty, kolory ziemi. Trend ten utrzymuje się już od kilku sezonów i wszystko wskazuje na to, że szybko nie przeminie.

Bardzo popularne są także dywany w wyrazistych, zwracających uwagę kolorach, np. musztardowym, ciemnoczerwonym, indygo. Decydując się na model w takim kolorze, warto dopasować do niego kilka dodatków w tym samym odcieniu.

Innym ciekawym trendem są geometryczne wzory, które pozwalają ożywić wnętrze i dodają mu energii. W tym przypadku warto pamiętać, że nadmiar różnorodnych wzorów we wnętrzu może przytłaczać i stworzyć wrażenie nieładu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here