Probiotyk to preparat przydatny w celu wspomagania mikroflory bakteryjnej jelit min. po antybiotykoterapii. Jest przeznaczony głównie dla osób dorosłych, ale są też probiotyki przeznaczone dla dzieci. Jak wybrać dobry probiotyk dla dorosłych? Przeczytaj nasze rady.

Czym jest probiotyk?

Probiotyk to suplement diety zawierający bakterie korzystne dla pracy jelit człowieka. W ludzkich jelitach znajduje się specyficzna mikroflora, która wspomaga procesy trawienia i ma ogromny wpływ na zdrowie oraz sprawne funkcjonowanie organizmu. Jelita nazywane są drugim mózgiem, ich właściwa praca ma też kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o odporność, co jest niezwykle ważne zwłaszcza teraz.

Po antybiotykoterapii flora jelitowa ulega często wyjałowieniu, czyli dobroczynnych bakterii jest w przewodzie pokarmowym mniej. Dlatego w takich przypadkach wskazany jest probiotyk. Probiotyk po przyjmowaniu antybiotyków wspomoże florę bakteryjną jelit i uzupełni ją o „dobre” bakterie.

Czym charakteryzuje się dobry probiotyk?

Suplement diety, jakim jest probiotyk, ma na celu uzupełnienie flory bakteryjnej jelit, która z jakiegoś powodu została zubożona. Warto wybrać taki probiotyk, który spełnia to zadanie i ma w swoim składzie starannie wyselekcjonowane dobroczynne szczepy żywych bakterii probiotycznych.

Dobry probiotyk powinien być odporny na działanie soku żołądkowego oraz enzymów trawiennych w układzie pokarmowym – bakterie mają za zadanie zasiedlić jelita i uzupełnić mikroflorę, muszą więc pozostać w przewodzie pokarmowym żywe. Probiotyk dla dorosłych nie powinien zawierać substancji mogących wywołać uczulenia, takich jak mleko lub kazeina. To bardzo ważne, ponieważ wraz z wiekiem obniża się tolerancja pokarmowa na białka mleka krowiego.

Jak wybrać probiotyk dla dorosłych?

Dobrym wyborem może być synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyku. Prebiotyki to substancje, które są pożywką dla dobroczynnych bakterii, takie jak fruktooligosacharydy, kwas octowy, kwas masłowy i kwas propionowy. Pochodzą one z naturalnych produktów spożywczych, głównie z warzyw, na przykład cebuli, karczochów, czosnku czy brokułów.

Wybierając probiotyk dla dorosłych, należy zwrócić uwagę na jego skład, głównie zawartość szczepów bakterii. Warto, by znalazły się w nim bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, np.: Lactobacillus helveticus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum, L. Casei, Lactococcus lactis, L. Rhamnosus i Bifidobacterium bifidum. Taki probiotyk po biegunce lub antybiotykoterapii uzupełni zubożoną mikroflorę jelit.

Pamiętajmy przy tym, że żaden suplement nie zastąpi zdrowej, zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here