Każda osoba tworząca rozmaite konstrukcje lub maszyny chce, aby tego typu elementy odpowiednio wywiązywały się ze swojego najważniejszego przeznaczenia. Niewątpliwie trzeba zadbać o jakość poszczególnych składników. W związku z tym każdy, nawet najmniejszy element, musi być dokładnie dobrany. Dużo osób decyduje się na dobrej jakości śruby spełniające normy ISO/DIN/PN. Co warto wiedzieć na temat tych poszczególnych skrótów, które są obecnie naprawdę bardzo często wykorzystywane?

Śruby – jakie wyróżniamy normy?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że śruby są określane przez normy ISO/DIN/PN. Skrót ISO odnosi się do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, która działa na rynku światowym już ponad 72 lata. Wszystko dlatego, że ta instytucja pozarządowa została po prostu założona w 1947 roku, było to dokładnie 23 lutego. Miejscem założenia był Londyn, natomiast w tym momencie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada swoją siedzibę na terenie szwajcarskiej Genewy. Normy DIN są zatwierdzane, a w razie czego także wycofywane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który stacjonuje w stolicy Niemiec, czyli w Berlinie. Ta instytucja działa na rynku już od 1917 roku. Natomiast od 1951 roku Niemiecki Instytut Normalizacyjny jest w szeregach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Polska znajduje się w tym gronie od samego początku, czyli od 1947 roku. Skrót PN to Polska norma. Niestety, Polskie Normy mają zasięg wyłącznie krajowy, dlatego osoby będące przedstawicielami firm zagranicznych zazwyczaj kompletnie nic o nich nie wiedzą. Jeśli ktoś chce handlować z przedsiębiorstwami z innych państw, to niestety musi znać normy ISO. Na skutek tego nie powstaną nikomu niepotrzebne bariery w temacie technicznym.

Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-933-iso-4017-szesciokatne-pelnym-gwintem/

Konwersja może następować pomiędzy różnymi elementami

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że normy ISO/DIN/PN odnoszą się generalnie nie tylko do śrub. Istotne jest to, że konwersja dotyczy także takich elementów, jak na przykład podkładki, zawleczki, wkręty, nity, blachowkręty itp. Także nakrętki mogą być używane jako przedmioty do zrealizowania konwersji. Coraz popularniejsze są elementy tego typu sześciokątne. Mają one następujące oznaczenia: DIN 934/ISO 4032/PN 82144, które warto sobie zapamiętać. W razie czego można skorzystać też z tabeli konwersji norm, która pomaga, przy pomocy tylko jednego parametru, poznać wszystkie pozostałe. Wystarczy tylko wpisać choćby konkretną normę DIN, aby poznać oznaczenia PN oraz ISO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here