Co to jest pompa wody?

0
1318

Samochodowa pompa wody jest w istocie narzędziem niezbyt złożonym w własnej strukturze. Budowa składa się z kadłuba, rotora osadzonego na łożysku i wspólnego walca z kołem napędowym. Rotory w pompie wody przymocowane są często na dwóch łożyskach właściwie dopasowanych do obciążeń wytwarzanych poprzez rotor i koło napędowe.

Do schładzania napędów spalinowych niezbędna jest ciecz krążąca w systemie między napędem natomiast chłodnicą. Ciecz wprawia w ciąg pompa mieszanki chłodzącej, popularnie określana pompą wody. Pompa wody jest narzędziem niezwykle prostym, składającym się z kadłuba, rotora umocowanego na łożysku i na wspólnym walcu z kołem napędowym. Teraz wykorzystuje się rotory przymocowane w kadłubie na dwóch łożyskach dopasowanych do obciążeń będących na wirniku oraz kole napędowym. Łożyska owe są hermetyczne oraz przeciw poniektórym opiniom nie wymagają odmiennego smarowania aniżeli swoje.

Faktem tymczasem jest to, iż roztwór zarówno schładza jak również smaruje czołowe zaimpregnowanie automatyczne pompy wody (uszczelnienie dynamiczne). Dodatkowo konstruktor zaplanował dla produktów z jakich zrobiona jest chłodnica oraz rotor pompy mieszanki właściwy skład roztworu ochładzającego tak, żeby chronił owe elementy przed rdzą. Jeszcze powszechniej tymczasem wykorzystuje się wirniki z tworzyw syntetycznych. Sama woda mogłaby uszkodzić metalowy rotor pompy niezwykle błyskawicznie właśnie przez rdzę. Na funkcjonowania czynnika ochładzającego narażone są też uszczelki między pompą natomiast blokiem, przeważnie zrobione w formie O-ringu bądź podkładek z papieru bądź silikonu.

Naruszenia pompy wody wywołuje niezwykle niejednokrotnie nadmiernie napięty bądź zniszczony pas klinowy służący do jej silnika (brak zmiany w czasie określonym poprzez wytwórcę). Usterki może też wywoływać nieodpowiednie ułożenie pasa. W takim wypadku dochodzi niejednokrotnie do oderwania się pierścienia regulującego, więc tzw. podkładki koła pasowego. Naruszenia mogą być też wywołane zbytnio zużytymi wałkami napinającymi oraz nawijającymi, jakie nie zostały we właściwym okresie wymienione.

Do szybkiego zużycia pompy wody przyczyniają się również nieodpowiednie roztwory schładzające, zwłaszcza owe ze zbyt niską ilością preparatu przeciwzamarzającego (glikol metylowy bądź etylowy). Właściwe natężenie owego środka decyduje o właściwym smarowaniu wnętrza pompy oraz bezpieczeństwie przeciwrdzewnym. Usterki pompy wodnej wywołuje zniszczenie się jej łożyska, zwłaszcza ze względu na brak właściwego wyważenia części współdziałających z pompą (np. wiatraka) bądź niewłaściwej ilości smaru.

Źródło: https://barracuda.sklep.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here