Lekarz flebolog to wykwalifikowany specjalista posiadający wiedzę i doświadczenie zajmujący się zagadnieniami związanymi z chorobami układu krążenia. Flebologia to nauka opisująca diagnostykę i leczenie żylaków, drobnych pajączków i innych chorób, w tym zapalenia żył czy hemoroidów.

Flebologia a tryb życia

Prowadzony tryb życia wpływa na ogólny stan zdrowia. Gdy aktywność ruchowa jest znikoma, a dodatkowo towarzyszy jej mało urozmaicona dieta oraz nałogi, takie jak na przykład palenie papierosów dochodzi do pogorszenia się stanu układu krwionośnego i tworzenia zmian chorobowych oraz stanów zapalnych.

Flebologia, objawy zmian chorobowych i stanów zapalnych

Powyżej wymienione czynniki mogą wpływać na pogorszenie kondycji naczyń krwionośnych i skutkować uczuciem ciężkości nóg czy opuchlizną. Na skórze mogą pojawiać się teleangiektazje, czyli drobne popękane naczynia żylne.

Flebologia – diagnostyka

Diagnostyka zmian chorobowych w obrębie naczyń krwionośnych obejmuje wywiad medyczny, podczas którego lekarz Flebolog ocenia stan i podłoże zmian oraz wykonuje badanie USG Doppler. Jest ono szybkie, nieinwazyjne oraz bardzo pomocne w ocenie stanu układu krwionośnego na bardzo wczesnym etapie pojawiania się nieprawidłowości. Pozwala to na szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

Flebologia – leczenie dolegliwości naczyń krwionośnych

Lekarz flebolog po ocenie wyniku badania USG Doppler określa dalsze postępowanie lecznicze. W zależności od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta można zastosować metody całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne lub przerywające ciągłość tkanek ciała. Wśród możliwych do zastosowania metod wyróżnić można: laseroterapię, echoterapię, ultradźwięki, masaż, drenaż limfatyczny, skleroterapię i miniflebektomię.

Flebologia – skleroterapia

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu specjalistycznego preparatu do uszkodzonego naczynia krwionośnego i jego stopniowego zarastania. Proces leczenia obejmuje serie zabiegów, a po ich zakończeniu możliwy jest powrót do standardowej aktywności. W pierwszym okresie pozabiegowym wymagane jest noszenie pończoch uciskowych.

Flebologia – miniflebektomia

Miniflebektomia to zabieg polegający na usuwaniu fragmentów uszkodzonych naczyń krwionośnych poprzez drobne nacięcia wykonywane w ich obrębie przez flebologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here