Hibiskus to niezwykła roślina występująca w ponad dwustu gatunkach. Są on bardzo zróżnicowane pod względem swojej budowy, ponieważ mogą być zarówno drobnymi roślinami zielnymi, jak i krzewami, a nawet dorodnymi drzewami. Malwa sudańska preferuje ciepłe stanowiska o dość dużej wilgotności. Roślina jest ceniona z uwagi na wysokie walory estetyczne oraz właściwości zdrowotne.

Hibiskus uprawiany w Polsce

Choć warunki klimatyczne na terenie kraju nie są idealne dla wzrostu hibiskusa, to jednak w hodowli radzi sobie on całkiem nieźle. Co prawda nie osiąga on tak spektakularnych wymiarów jak egzemplarze występujące na terenie Azji ale może się poszczycić równie pięknymi kwiatami. Są one bardzo charakterystyczne, duże i rozłożyste. Występują w kolorze różowym, białym, niebieskim, fioletowy lub żółtym.

Hibiskus właściwości zdrowotne

Hibiskus właściwości zdrowotne zawdzięcza zawartości licznych i cennych substancji aktywnych, takich jak witamina C, kwasy organiczne, enzymy, flawonoidy, polifenole, antocyjany, karoteny oraz błonnik. Wpływają one korzystnie na organizm i są wykorzystywane zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i leczeniu licznych dolegliwości. Obniżają one poziom cholesterolu i glukozy we krwi, stąd malwa sudańska polecana jest osobom z nadciśnieniem i cukrzycą. Roślina działa moczopędne, przez co wspomaga leczenie infekcji układu moczowego oraz zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Działa przeciwnowotworowo.

Hibiskus właściwości odchudzające

Z uwagi na zawarty w roślinie błonnik spożywanie hibiskusa zmniejsza łaknienie oraz ogranicza udział tkanki tłuszczowej w składzie ciała. Z tego powodu napar z hibiskusa jest chętnie spożywany przez osoby borykające się z problemem otyłości.

Hibiskus właściwości pielęgnacyjne i odmładzające

Hibiskus z uwagi na swoje właściwości przeciwutleniające poprawia stan skóry. Działa ujędrniająco, zmiękczająco, łagodząco oraz wygładzająco. Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C jest on częstym składnikiem preparatów dedykowanych dla cery dojrzałej i naczynkowej oraz samoopalaczy, peelingów oraz preparatów o działaniu antycellulitowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here