Wszawica i inne choroby pasożytnicze mogą przytrafić się każdej osobie. Gdy znajdujemy gnidy we włosach, najczęściej pierwszą reakcją jest panika i strach. W rzeczywistości jednak nie trzeba się bać – wszy nie przenoszą żadnych groźnych chorób, a ich usunięcie jest niezwykle proste, jeśli sięga się po skuteczny środek na wszy i gnidy.
Jak dochodzi do zarażenia wszawicą?
Wszy występują na całym świecie, również w krajach wysoko rozwiniętych. Wszawica jest najczęstsza wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz u uczniów szkół podstawowych. Chociaż wiarygodne dane na temat tego, ile osób w Polsce zaraża się wszami każdego roku, nie są dostępne, szacuje się, że może być to nawet pół miliona przypadków. Jest to więc zjawisko powszechne.
Wszy nie mogą skakać ani latać. Poruszają się za pomocą czołgania. Wszawica rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej. Dotknięcie czyjeś głowy, a następnie przetarcie swojej twarzy wystarczy, by przenieść pasożyty. Zarażenie się przez kontakt z odzieżą (taką jak czapki, szaliki, płaszcze) lub innymi przedmiotami osobistymi (takimi jak grzebienie, szczotki lub ręczniki) używanymi przez zainfekowaną osobę jest rzadziej spotykane, ale nadal występuje.
Pamiętajmy, że higiena osobista nie ma nic wspólnego z wszawicą. Pasożyty te mogą ulokować się zarówno na idealnie czystych, jak i brudnych włosach.
Gnidy we włosach – gdzie ich szukać?
Wszy i gnidy znajdują się prawie wyłącznie na skórze głowy, szczególnie wokół uszu oraz w pobliżu karku. Czasami mogą pojawić się nawet na rzęsach lub na brwiach, ale jest to niezwykle rzadkie. Wszy przylegają ściśle do skalpu za pomocą haczykowych pazurów, które mają na końcu każdej z sześciu nóg. Gnidy we włosach są z kolei mocno przymocowane do trzonu i mogą być trudne do usunięcia nawet po wykluciu się nimf i pozostawieniu pustych osłonek. Tylko skuteczny środek na wszy i gnidy jest w stanie rozpuścić spoiwo łączące jaja z włosem.
Zidentyfikowanie wszawicy może być problematyczne, szczególnie jeśli zarażona osoba nie odczuwa żadnych objawów, co bardzo często ma miejsce w początkowej fazie choroby. Objawy wszy pojawiają się zwykle po kilku, kilkunastu dniach. Należą do nich przede wszystkim świąd i pieczenie skóry głowy, które są spowodowane rozdrapywaniem naskórka przez pasożyty.
Skuteczny środek na wszy i gnidy – jak go stosować?
Skuteczny środek na wszy i gnidy to taki, który usunie zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja jednocześnie. Po nałożeniu preparatu na skórę głowy należy odczekać kilkanaście minut, a następnie spłukać go ciepłą wodą. Następnie usuwamy gnidy we włosach przy pomocy gęstego grzebienia, który często jest dołączany do zestawu ze specyfikiem – tak jak w przypadku Parasidose. Profilaktyczne leczenie wszy jest zalecane dla wszystkich członków gospodarstwa domowego i osób, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną.