Analizując zarobki w poszczególnych zawodach Polski, w czołówce plasuje się notariusz. Jest to bardzo szanowany i prestiżowy zawód. Czy trudno zostać notariuszem? Jakie obowiązki i przywileje posiadają w naszym kraju notariusze? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące tego nietypowego prawnika uzyskasz zapoznając się z poniższym artykułem.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to od czasów Starożytnego Rzymu urzędnik, który zajmuje się sporządzaniem testamentów i obsługą spraw spadkowych. W kolejnych wiekach dołączyły do tej profesji kolejne obowiązki, między innymi pośrednictwo przy sprzedaży nieruchomości jak też zawieranie rozdzielności majątkowych znanych powszechnie jako intercyza.

Nieco mniej znanymi prawami notariusza jest wskazywanie prawdziwości weksli i czeków, wydawanie odpisów oraz kopii aktów urzędowych. Mało kto wie, iż notariusze posiadają prawo do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz posyłania notarialnych nakazów zapłaty.

Czy trudno zostać notariuszem?

Zawód notariusza to jeden z najbardziej niedostępnych zawodów w naszym kraju. Ilość pozwoleń i szczebli prawnych do przejścia by uzyskać wymarzony tytuł może przyprawić o zawrót głowy. Co właściwie jest wymagane by zostać pełnoprawnym i pełniącym obowiązki urzędowe notariuszem?

Przede wszystkim każda osoba aplikująca na stanowisko notariusza powinna cechować się niekaralnością oraz nieskazitelną opinią, jak również ukończyć 26 rok życia. Kolejnymi warunkami jest uzyskanie tytułu magistra prawa. Kolejnymi krokami na drodze do zdobycia zawodu notariusza jest przystąpienie do aplikacji oraz egzaminu notarialnego. Ważnym punktem jest także wywiązanie się z 2 letniej praktyki na stanowisku asesora. Po przejściu wszystkich nadmienionych kroków, kandydat uzyskuje tytuł notariusza.

Czy można obejść żmudne egzaminy notarialne?

W głowie niemal każdego młodego Polaka, obdarzonego naszą narodową cechą czyli sprytem, po przeczytaniu poprzedniego akapitu zrodzi się pytanie, czy nie można obejść ustawowo narzuconych egzaminów i aplikacji notarialnych. Owszem istnieje taka możliwość, jednak wcale nie łatwiejsza od normalnej ścieżki polegającej na przystąpieniu do egzaminu.

Osoba nieposiadająca egzaminu notarialnego może uzyskać tytuł notariusza pod warunkiem spełnienia któregoś z poniższych kryteriów. Przede wszystkim notariuszami zostać mogą uniwersyteccy profesorowie prawa oraz osoby pracujące jako sędziowie. Innym typem osób mogących zająć stanowisko w kancelarii notarialnej są prawnicy, którzy co najmniej 3 lata byli radcą lub starszym radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here