Zbliża się lato, a to oznacza, że najwyższa pora na odkopanie w szafie białych ubrań! Tylko co zrobić jeśli straciły swój dawny kolor i stały się szarawe lub pożółkłe? Istnieje kilka sposobów na przywrócenie im śnieżnej bieli. Zdradzamy jakie!

Wybielanie – groźne czy nie?

Na początek warto rozprawić się z jedną rzeczą. Czy wybielanie tkanin jest groźne? To jedyny skuteczny sposób na odzyskanie danego koloru, ale wiele osób zastanawia się, czy ulubiona bluzka lub koszula na pewno wyjdzie bez szwanku z takiego prania. W końcu wybielacz do tkanin to silny chemiczny środek, z którym nasza skóra nie powinna mieć kontaktu.

Więc jak to jest? Wybielanie rzeczywiście może być szkodliwe dla tkaniny, ale warto podkreślić, że dotyczy to głównie wybielanie alternatywnymi, nie zalecanymi środkami. Nie ma co się łudzić, że koszula będzie w idealnym stanie, jeśli wybielimy ją płynem do toalety. A to tylko jeden z kontrowersyjnych i jednocześnie często polecanych sposobów.

Jeśli używamy sprawdzonych środków w odpowiedniej ilości i zgodnie z instrukcjami, wybielanie nie powinno uszkodzić tkaniny. Należy jednak pamiętać, że im częściej wybielamy, tym większe ryzyko, że ubranie straci na jakości.

Jak wybielić pożółkłe tkaniny?

Najłatwiejszym sposobem na wybielenie ubrań jest użycie wybielacza do tkanin. To tani środek, który przywraca tkaninie dawny odcień i nie niszczy jej. My polecamy zwłaszcza wybielacz do tkanin Splash, który jest dostępny w różnych formach – zarówno w jednorazowej saszetce, jak i na zapas w opakowaniu 600 gram.

Wybielacz do tkanin możemy też przyrządzić z domowych środków, np. wykorzystując do tego sodę oczyszczoną. Wystarczy dodać pół szklanki sody do prania wraz z proszkiem lub płynem, którego używasz na co dzień, aby wybielić ubranie. Efekt jest raczej delikatny. Soda może sobie nie poradzić z mocno pożółkłym ubraniem.

Innym skutecznym środkiem jest ocet. Należy go dodać do prania w ten sam sposób, w jaki dodaje się sodę. Jeśli zabrudzenia są duże, można wetrzeć ocet w brudne miejsca na godzinę przed zasadniczym praniem.

Jak utrzymać biel tkanin?

Aby białe ubrania posłużyły dłużej niż przez jeden sezon, trzeba dbać o ich kolor. Pamiętaj więcej o używaniu bezpiecznych detergentów i praniu w niskiej temperaturze. Dzięki temu jakość tkaniny będzie lepsza na dłużej.

Raz na jakiś czas możesz też sięgnąć po… mleko. Ten niepozorny produkt dodawany do prania pomaga w utrzymaniu ich bieli. Szczególnie polecamy go do wybielania tkanin bardzo delikatnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here