Leki z ziołowej apteki znacznie pomagają w przypadku wielu dolegliwości – m.in. problemów trawiennych, zaburzeń miesiączkowania, bólu głowy lub mięśni itd. Warto wiedzieć, jak działają, na co pomagają, a także co wybrać w przypadku konkretnych problemów. Poniżej kilka wskazówek.

Zioła zawierają liczne naturalne substancje aktywne i biologiczne – są one od wieków wykorzystywane w lecznictwie, kosmetyce czy też w kuchni. Ziołowe mieszanki mogą zapobiegać wystąpieniu wielu chorób, regulować florę bakteryjną, regenerować organizm. Cenne właściwości, jakie mają na przykład arnika, mięta, żeń-szeń, szałwia czy melisa, wynikają z zawartych w nich związków biologicznie aktywnych – są to m.in. flawanoidy, glikozydy, alkaloidy, garbniki, gorycze, olejki eteryczne, śluzy, pektyny, składniki mineralne i witaminy.

Arnica montana

Arnika górska słynie z wielu leczniczych właściwości i jest wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy od dawna. Można wyróżnić aż 30 jej odmian, ale tylko jedna z nich rośnie w Polsce – co więcej, jest pod ochroną. Warto sięgać po preparaty ją zawierające, gdyż ma ona wiele cennych składników – jak między innymi fitosterole, olejki eteryczne, flawonoidy, karotenoidy itd.

Arnica montana jest stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – może pomóc w razie stłuczeń, siniaków, urazów, owrzodzeń żylakowych podudzi, obrzęków i opuchnięć – w takich sytuacjach warto sięgnąć po maści zawierające ten składnik. Arnika skutecznie przyśpiesza gojenie się ran, ale może też pomóc w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry, podnosi ogólną odporność organizmu na infekcje i wspomaga układ krążenia.

Preparaty z arniki górskiej

Jednym z najpopularniejszych preparatów na bazie arniki jest maść do stosowania miejscowego. Stosuje się ją głównie przy siniakach, urazach i stłuczeniach, gdyż szybko zmniejsza opuchliznę, łagodzi ból, korzystnie wpływa na stan i koloryt skóry problematycznej. Maść może też złagodzić bóle pochodzenia reumatycznego.

Poza tym arnika używana jest do produkcji żelu, który także może łagodzić stany zapalne. Warto po niego sięgnąć także po intensywnym wysiłku fizycznym lub w razie bólu pochodzenia reumatycznego. Żel zmniejsza też widoczność naczynek, sińców czy obrzęków.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, a jako zioło o właściwościach leczniczych znano ją już w starożytności. Ma cenne właściwości prozdrowotne, przeciwzapalne i antybakteryjne. Zwykle jest używana w leczeniu górnych dróg oddechowych – pomaga w przypadku bólu gardła.

Kolejna w naszym zestawieniu roślin leczniczych i prozdrowotnych jest mięta. Powszechnie spotykana w domowych apteczkach z suszonymi ziołami, a do tego łatwa w uprawie.

Mięta pieprzowa

Od dawna mięta polecana jest też na trawienie i ból brzucha – rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodzi skurcze, ale także zwiększa wydzielanie soków trawiennych, a one mogą też podrażniać żołądek. Warto zatem pić napar z mięty, aby poprawić trawienie, a także przeciwko wzdęciom. Jest łatwa w uprawianiu w ogrodzie czy nawet w doniczce w kuchni, można ją też dodawać do różnych dań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here