Zespół suchego oka jest schorzeniem prowadzącym do niewłaściwego nawilżenia powierzchni oczu przez film łzowy. Pojawia się ono stosunkowo często, bo aż u 11-17 procent dorosłych osób. Jakie są przyczyny zespołu suchego oka, jak można go stwierdzić i w jaki sposób zminimalizować dolegliwości, jakie są z nim wiążą – dowiedz się razem z marką Acuvue, producentem soczewek kontaktowych do korygowania wady wzroku.

Przyczyny zespołu suchego oka

Zaburzenie będące zespołem suchego oka może być spowodowane niewłaściwym składem filmu łzowego lub zbyt szybkim jego parowaniem. Do czynników podwyższających ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka należą:

– wiek po 40. roku życia, kiedy zmiany fizjologiczne w organizmie powodują wydzielanie mniejszej ilości łez,
– menopauza u kobiet i zmiany hormonalne, które jej towarzyszą,
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która zmienia ilość łez i może modyfikować ich skład,
– choroby autoimmunologiczne, dermatologiczne lub neurologiczne,
– blizny spojówkowe po zapaleniach, oparzeniach termicznych lub chemicznych,
– szkodliwe warunki zewnętrzne, jak praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, przy monitorach, pływanie w chlorowanej wodzie czy zanieczyszczenia w powietrzu.

Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka objawia się głównie uczuciem pieczenia i podrażnienia, a przejściowo także niewyraźnym widzeniem „jak przez mgłę”. W niektórych przypadkach zespołu suchego oka może pojawić się także światłowstręt, swędzenie oczu czy też uczucie zmęczenia i ciężkości powiek. Objawy mogą być mocniejsze po nocy, kiedy naturalnie wydziela się mniej łez i trudniej jest rano otworzyć powieki. Więcej informacji znajduje się na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zespol-suchego-oka

W jaki sposób łagodzić objawy zespołu suchego oka?

Leczenie zespołu suchego oka jest wyłącznie objawowe i polega na stosowaniu różnego rodzaju preparatów zastępujących łzy naturalne, tzw. sztucznych łez lub też nawilżających kropli do oczu blink marki Acuvue, zawierających hialuronian sodu, czyli naturalnie występującą w oku substancję łagodzącą podrażnienia. Warto też zwrócić uwagę na warunki środowiskowe, w jakich objawy się nasilają i spróbować im przeciwdziałać, np. poprzez zwiększenie wilgotności w powietrzu w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach. U chorych, u których objawy są szczególnie uporczywe po nocy, stosuje się np. leki w postaci żelu, który jest w stanie zabezpieczyć powierzchnię oka na dłuższy czas, choć jednocześnie powoduje przejściowe upośledzenie ostrości widzenia. Z tego też względu należy z kolei ograniczać jego używanie w ciągu dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here