Buty na dwór dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

0
2263

Zabawy na podwórku to ulubiona forma spędzania wolnego czasu przez najmłodszych. Dzieci mogą przebywać na dworze całe dnie, grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze, skacząc i biegając. To doskonale wpływa na ich zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny. Aby zapewnić im pełen komfort podczas zabaw i jednocześnie uchronić przed kontuzjami, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego obuwia, które sprawdzi się podczas różnych aktywności. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie buty na dwór dla dziecka.

Przede wszystkim wygoda

         Dzieci spędzając czas na dworze są bardzo aktywne, a ich stopy są
w ciągłym ruchu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Buty dziecięce, które maluchy zakładają na podwórko, powinny być przede wszystkim wygodne.

Bardzo często pierwszym kryterium wyboru jest sam wygląd buta. Podążanie za najnowszymi trendami w modzie może być jednak bardzo zgubne, zwłaszcza, jeśli mamy wybrać buty dla dziecka. Modowe hity sezonu niestety nie zawsze idą w parze z wygodą i właściwą stabilizacją stopy dziecka, dlatego czasem trzeba zrezygnować z designu na rzecz komfortu dziecięcej stopy.

         Maluchy, szczególnie te najbardziej aktywne, powinny czuć komfort podczas zabawy –  ich buty muszą być więc:

 • w odpowiednim rozmiarze
 • na płaskiej podeszwie
 • stabilne, najlepiej sznurowane lub zapinane na rzepy
 • oddychające, by stopa się nie pociła
 • wygodne.

Dopasowanie do długości stopy

         Stopa dziecka w czasie chodzenia przesuwa się do przodu i bardzo szybko rośnie, dlatego też zawsze wybieramy buciki dłuższe od stopy o około 0,5 cm – 1 cm. To reguła, którą powinniśmy stosować zawsze, gdy kupujemy obuwie dziecięce, również wybierając obuwie na podwórko.

         Buty dla dziecka absolutnie nie mogą być za małe, bo bardzo szybko spowodują otarcia, a ucisk stopy i palców sprawi, że dziecko będzie czuło się niekomfortowo. Dodatkowo stopa dziecka, która cały czas się rozwija, a jej konstrukcja jest bardzo delikatna, w za ciasnych butach może ulec deformacji.

         Równie szkodliwy wpływ na stopy dziecka ma obuwie kupowane w zbyt dużym rozmiarze. Stopa jest w takim obuwiu niestabilna, co naraża ją na kontuzje i urazy. Należy pamiętać, że dziecko w zbyt dużym obuwiu nie będzie prawidłowo chodzić, bo stopa będzie zbyt luźno usadowiona w bucie. Będzie ono ustawiać stopy w niewłaściwy sposób, a koślawe chodzenie spowoduje wady postawy.

Najczęściej popełniany błąd rodziców, przy wybieraniu dla dziecka butów na dwór

         Wielu rodziców ubiera swoim pociechom buciki na podwórko, które są już zniszczone lub pozostawione po starszym rodzeństwie, a nawet kupione
w stanie używanym, które nosiły inne dzieci. Dlaczego buty używane przez inne dziecko nie są dobrym wyborem? Bardzo często noszone buty są w pewnym stopniu zdeformowane. Obuwie zawsze dopasowuje się do stopy osoby, która je nosi. Buty stają się odzwierciedleniem sposobu chodzenia, a także wad, takich jak płaskostopie. Skóra, materiały syntetyczne i inne surowce, z których wykonuje się obuwie, dopasowują się do jedynego w swoim rodzaju kształtu stopy, utrwalając się w takiej postaci i nie wracają już do swojego pierwotnego kształtu.

         Nie warto więc kupować używanych butów, nawet jeśli jest to obuwie dobrej marki, a cena bardzo korzystna. Możemy bowiem w ten sposób zrobić krzywdę delikatnym stopom dziecka, zniekształcić je i negatywnie wpłynąć na ich rozwój.

Buty na dwór w upalne dni

W okresie wiosny i wczesnej jesieni najlepiej sprawdzi się wygodne obuwie sportowe, jak adidasy lub tenisówki, natomiast latem, gdy temperatury zaczną rosnąć, warto sięgnąć po sandałki. Te będą zdecydowanie lepszym wyborem niż na przykład klapki, które nie zapewnią dziecku stabilizacji podczas zabaw na podwórku.

         Wybierając dziecięce sandały, warto pamiętać, że powinny być one:

 • wykonane z naturalnych materiałów
 • wyściełane wkładką ze skóry naturalnej, która zapewnia dziecku komfort ich noszenia i nie odparza powierzchni stóp
 • stabilne
 • zapinane na rzepy lub zapięcia na pasku
 • ze sztywnym zapiętkiem
 • powinny posiadać zapięcie na wysokości kostki, co gwarantuje stabilizację stopy i zdecydowanie lepiej sprawdza się w trakcie letnich, intensywnych zabaw.

         Latem nie przegrzewamy dziecięcych stóp, by nie pociły się nadmiernie. Pamiętajmy, że gdy dziecko będzie miało nieodpowiednio dobrane buty, zwłaszcza w cieplejsze dni, to spocone stopy zostaną narażone na infekcje.

Odpowiednio dobrane do pogody

         W deszczowe dni idealnie sprawdzą się kalosze, by dziecko nie musiało rezygnować ze świetnej zabawy i przeskakiwania przez kałuże. Późną jesienią trzeba dziecku założyć już wyższe, ocieplane botki z grubszą podeszwą, a zimą ciepłe kozaki, które będą stabilne, dzięki antypoślizgowej podeszwie. Zwłaszcza późną jesienią i zimą trzeba zadbać, by dziecięce stopy nie marzły i nie przemokły, bo to pierwszy krok do przeziębienia.

Dobra jakość i wykonanie

         Obuwie dziecięce musi wytrzymać naprawdę wiele, dlatego trzeba postawić także na ich właściwe wykonanie i wysoką jakość materiałów. Jeśli bowiem kupimy tanie, byle jak wykonane obuwie, które będzie się rozklejać, przemakać i szybko zużywać, trzeba będzie kupić kolejną parę. Zamiast dwóch tanich i niskiej jakości butów, lepiej wybrać to nieco droższe, lecz wykonane z naturalnych materiałów, które wytrzyma o wiele więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here