Jakie badania kardiologiczne warto robić regularnie?

0
2638

Regularne badania serca pozwalają na ocenę stanu zdrowia i ewentualne wdrożenie ewentualnego leczenia w razie wykrycia nieprawidłowości.

Od stanu serca oraz układu krwionośnego w dużej mierze zależy nasz komfort życia. Właśnie dlatego lekarze zalecają uczestnictwo w regularnych badaniach kontrolnych już po 40. roku życia. To właśnie wtedy zwiększa się ryzyko chorób kardiologicznych. Jakie badania warto prowadzić systematycznie?

  1. Lipidogram

To badanie krwi służące do oznaczenia zawartości lipidów, czyli tłuszczów we krwi. Podczas badania oznacza się takie wskaźniki jak:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol LDL i HDL
  • triglicerydy

Podwyższone wskaźniki oznaczają, że zwiększa się ryzyka chorób serca, a dokładnie miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca. Sposobem na poprawę wyników jest najczęściej zmiana diety.

Poziom cukru (glukozy)

Badanie poziomu cukru we krwi kojarzy się głównie z diagnostyką cukrzyc, ale ten wskaźnik ma również zastosowanie przy określaniu ryzyka chorób serca.

Podwyższony poziom cukru we krwi oznacza większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Poziom ciśnienia krwi

Prostym i nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu układu krwionośnego i serca jest także badanie poziomu ciśnienia krwi.

Niedociśnienie, czyli zbyt niskie ciśnienie, a także nadciśnienie wymagają właściwej diagnostyki w celu wykrycia ich przyczyny oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

EKG

To także jedno z podstawowych badań kardiologicznych, które służy do określeni stanu serca przez rejestrację jego czynności elektrycznych. Badanie pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca, obszarów niedokrwienia, przerostów mięśnia sercowego.

Badanie elektrokardiograficzne – EKG może być prowadzone jako badanie spoczynkowe, badanie wysiłkowe, a także jako badanie typu Holter, które polega na noszeniu aparatu do badań przez całą dobę.

Powyższe badania można wykonać samodzielnie, ale może również zalecić je kardiolog badania te dostępne są nie tylko na NFZ, ale można skorzystać z nich także w wielu placówkach prywatnych bez żadnych dodatkowych opłat.

Usługi w tym zakresie oferuje między innymi przychodnia Synexus, której placówki dostępne są w największych miastach w kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here