Zdrowe, młode osoby mogą pomyśleć o dawstwie komórek jajowych i nasienia. Materiał genetyczny marnuje się kiedy nie jest spożytkowany, a komuś może bardzo pomóc. Kto może zostać dawcą nasienia i dawczynią komórek i dlaczego w ogóle warto się na to zdecydować?

Dla pieniędzy

Nie da się ukryć, że oddawanie materiału genetycznego wiąże się z uzyskaniem za to pewnych sum. Za krem czy szpik kostny nie otrzymuje się wynagrodzenia, ale już za spermę i komórki jajowe – jak najbardziej przy czym zwłaszcza w tym drugim przypadku sumy są niebagatelne. Dawca nasienia zwykle otrzymuje równowartość 1600 złotych (w ratach), zaś kobieta, która zdecydowała się na dawstwo komórek jajowych – 4 tysiące. Nierzadko więc decydują się na to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, chcące w ten sposób podreperować swój budżet. Panowie są przy tym w o tyle dobrej sytuacji, że mogą oddawać nasienie wielokrotnie. Komórki jajowe też można oddać więcej niż raz, ale cała procedura zajmuje więcej czasu.

Dla spełnienia czyichś marzeń

Bank spermy i banki komórek jajowych powstają w wiadomym celu – by umożliwić posiadanie potomstwa osobom, które mają na przykład spermę bez plemników czy ich komórki jajowe nie pozwalają na poczęcie dziecka w normalny sposób. Oczywiście w ten sposób przekazuje się też swój materiał genetyczny – dlatego w ankiecie wskazuje się na przykład na swoje wykształcenie czy zainteresowania – jasne jest, że pożądane jest, by pozyskać jak najlepszy materiał genetyczny. Na pewno warto zdecydować się na dawstwo komórek jajowych i nasienia, gdyż w ten sposób można poprawić jakość czyjegoś życia i spełnić jego marzenie o rodzicielstwie. Co ciekawe, z takiego materiału korzystają nie tylko pary. Wiele kobiet wybiera bank spermy zamiast tradycyjnego poczęcia w przypadku, gdy nie mają partnera, a chcą zostać matkami. To we współczesnym świecie, gdy trudno jest utrzymać relacje, dość częste rozwiązanie.

Dawca nasienia, dawczyni komórek – kto może nimi zostać?

By móc oddać swoje nasienie lub komórki jajowe, trzeba spełniać pewne podstawowe wymagania – odznaczać się dobrym stanem zdrowia, a także mieć określony wiek. W przypadku kobiet górna granica jest dość niska – maksymalny wiek potencjalnej dawczyni to 34 lat. Panowie zaś mogą oddawać nasienie aż do 40. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here