Zaopatrzenie medyczne to szeroka gama specjalistycznych produktów przeznaczona dla pacjentów borykających się między innymi z chorobami przewlekłymi lub będących w stanach pourazowych. Wyroby medyczne podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie określonym w stosownych przepisach przygotowywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wskazuje ono również listę podmiotów, takich jak na przykład hurtownia medyczna czy sklep medyczny online posiadających zezwolenie na dystrybucję tego typu produktów.

Zaopatrzenie medyczne – rodzaje

Jak wspominano powyżej Zaopatrzenie medyczne obejmuje wyroby dedykowane dla zróżnicowanych pod względem wieku i dolegliwości pacjentów. Mogą to być osoby starsze, w przypadku których produkty takie jak na przykład materace przeciwodleżynowe, cewniki czy pieluchomajtki poprawiają komfort życia nie tylko samych pacjentów ale również ich opiekunów. Ponadto, hurtownia medyczna czy sklep medyczny online oferuje produkty dedykowane dla osób borykających się z chorobami przewlekłymi, na przykład poważną cukrzycą. W końcu tego typu wyroby pomagają w walce o przywrócenie sprawności osobom po wypadkach i urazach objętych intensywną rehabilitacją.

Zaopatrzenie medyczne – refundacja

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjentom przysługuje refundacja wyrobów medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wózki inwalidzkie, protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, soczewki okularowe czy inne zaopatrzenie medyczne podlega refundacji w różnej wysokości. Przepisy określają stosowny wykaz wyrobów medycznych, okres ich użytkowania oraz kwoty refundacji.

Zaopatrzenie medyczne – zlecenie

Zaopatrzenie medyczne wydawane jest w oparciu o wystawione zaświadczenie. Jego okres ważności wynosi zazwyczaj dwanaście miesięcy. Zlecenie na wyroby medyczne wystawiane jest przez lekarza, pielęgniarkę, położną, fizjoterapeutę lub inne uprawnioną osobę.

Zaopatrzenie medyczne – hurtownia medyczna i sklep medyczny online

Zaopatrzenie medyczne dostępne jest w punktach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację zleceń. Co ważne w tym przypadku pacjent decyduje w wyborze konkretnego miejsca realizacji zamówienia z uwagi na brak rejonizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here