Każdy z nas doświadczył stresu przed egzaminem i bezsennych nocy, kiedy trzeba w krótkim czasie opanować ogromny materiał. Jak efektywnie uczyć się do egzaminu? I przede wszystkim – jak przygotować się do niego, by zdać z dobrym rezultatem? Podpowiadamy, jak to zrobić – jest kilka sprawdzonych sposobów, które powinny zadziałać.

Jak się uczyć do egzaminu?

Jak się uczyć, żeby się nauczyć i zdać egzamin z dobrym rezultatem? Przede wszystkim nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę! Dobrze jest zaplanować czas przeznaczony na naukę odpowiednio wcześniej, tak by uczyć się potrzebnego materiału partiami i mieć czas na utrwalenie ich w pamięci.

Dobrym pomysłem jest uczenie się we dwie osoby, a nawet w kilkuosobowej grupie. Możemy wówczas przepytywać się wzajemnie i w ten sposób sprawdzić, w jakim stopniu opanowaliśmy materiał. Uczenie się w towarzystwie to także okazja do przećwiczenia sytuacji, w której ktoś zadaje nam pytania, a my musimy na nie odpowiedzieć. To bardzo przydatne w opanowaniu egzaminacyjnego stresu.

Dlaczego tak ważny jest sen i odpoczynek?

Mózg nie jest w stanie nieustannie pracować na wysokich obrotach. Do wydajnej pracy i nauki potrzebuje odpoczynku. Kiedy uczymy się non stop i zarywamy noce w panice, że nie zdążymy ze wszystkim przed egzaminem, z dużym prawdopodobieństwem po jakimś czasie przestaniemy uczyć się wydajnie.

Aby w mózgu powstały ślady pamięciowe utrwalające wiedzę z materiału, którego się uczymy, potrzebny jest odpoczynek oraz sen. To właśnie wtedy mózg porządkuje informacje dostarczone podczas nauki i utrwala je w pamięci. Wypoczęty mózg pracuje sprawniej, dlatego warto porządnie wyspać się przed egzaminem. Okaże się wówczas, że bez problemu odnajdujemy w pamięci potrzebne daty czy wiadomości i lepiej potrafimy je wykorzystać podczas samego egzaminu.

W trakcie nauki dobrze jest robić sobie krótkie przerwy i pójść na spacer albo poćwiczyć. Dotlenimy w ten sposób mózg i pozwolimy mu zrelaksować się przed następną partią materiału do zapamiętania.

Jak się przygotować do egzaminu – zdrowa dieta to podstawa dla pracy mózgu

Kiedy uczymy się do egzaminu, ważna jest także dieta oraz elektrolity. Nie od dziś wiadomo, że mózg czerpie energię właśnie z pożywienia i powinno być ono wysokiej jakości. Zapomnijmy o fast foodach i napojach energetycznych. Jedzmy zdrowo, najlepiej pełnowartościowe, lekkostrawne posiłki.

Pamiętajmy też, by uzupełniać elektrolity. To ważne, ponieważ wytężona praca mózgu sprawia, że elektrolity i inne składniki odżywcze są nam potrzebne w większej ilości. Możemy sięgnąć po suplement diety, czyli elektrolity dla dorosłych. Taki napój doskonale nawodni organizm i sprawi, że będzie nam łatwiej się uczyć i zapamiętywać. Elektrolity dla dorosłych kupimy w postaci gotowych napojów. Elektrolity do picia można przyrządzić też domowym sposobem, rozpuszczając w wodzie z dodatkiem cytryny szczyptę soli i dodając łyżeczkę miodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here