Jeśli masz podejrzenia, że bliska osoba przejawia toksyczną tendencję do kontrolowania każdego Twojego ruchu, warto działać jak najszybciej. Tego typu działania mogą prowadzić do rozpadu związku, a także innych poważnych problemów.
Śledzenie i kontrola to coraz częstszy problem w związkach
W zdrowym związku obydwie strony są w stanie zadbać o skuteczną komunikację, realizować swoje potrzeby i rozwijać swoje wspólne życie. Istotne jest tutaj zachowanie pewnych zasad, szczególnie dotyczących autonomii, zależności, zaangażowania oraz intymności. Niestety nie wszystkie relacje funkcjonują we właściwy sposób – część partnerów przejawia toksyczne zachowanie, które często skupia się na dążeniu do przejęcia kontroli nad drugą osobą.
Zaczyna się często niewinnie: częste SMS-y z zapytaniem „co u Ciebie?” czy „co robisz?”, stała weryfikacja spotkań z innymi osobami czy każdorazowa spowiedź, gdy wrócimy z pracy pół godziny za późno. Warto mieć na uwadze, że podejście drugiej strony nie zawsze jest w pełni racjonalne. W pewnych sytuacjach nawet zwykłe opóźnienia, które wynikają na przykład ze stania w korku, mogą być zrozumiane, chociażby jako coś, co wskazuje na zdradę.
Czy wgląd do mojego telefonu jest możliwy?
W dobie internetu i nowoczesnych technologii strona szpiegująca w zasadzie nie musi nic robić. Nie ma potrzeby kontrolowania przez słowa i ciągłe pytania. Gdy mamy w ręku smartfona, aplikacja szpiegowska może sprawdzić, co robimy, z kim piszemy, do kogo dzwonimy, gdzie się znajdujemy… Wszystkie informacje są potencjalnie narażone – nawet takie kwestie jak wyszukiwania w przeglądarce czy nasza lokalizacja sprzed kilku dni. Programy tego typu mogą nie tylko przejmować nasz sygnał GPS czy nagrywać rozmowy, lecz także robić zrzuty ekranu czy przekazywać historię przeglądarki. Chorobliwie zazdrosne i kontrolujące osoby mogą z łatwością wykorzystać nowoczesne technologie w takich celach. Niektóre aplikacje są dostępne nawet za darmo, co sprawia, że do szpiegostwa w związkach dochodzi coraz częściej.
Mam podejrzenia w kwestii śledzenia – co zrobić?
Przede wszystkim warto podejmować szybkie działania. Im dłużej nasza autonomia jest zagrożona, tym cała sytuacja ma gorszy wpływ na naszą kondycję psychiczną. Jeśli do tego dodamy urojenia partnera i jego niestabilność emocjonalną, a także agresję psychiczną – na przykład groźby, że druga strona sobie coś zrobi w przypadku niepowodzenia przy przejmowaniu kontroli – otrzymujemy prawdziwą mieszankę wybuchową. Takie działania mają fatalny wpływ na relację, a także na psychikę obydwóch partnerów.
Działania dotyczące szpiegowania drugiej osoby najczęściej skupiają się na wykorzystaniu smartfona – to w końcu sprzęt, który jest aktualnie głównym narzędziem komunikacji ze światem. By sprawdzić, czy nasze urządzenia są pod nadzorem kogoś innego, warto zainstalować aplikację UseCrypt. Jest to narzędzie, które bardzo szybko identyfikuje podejrzaną aktywność na telefonie oraz blokuje inne aplikacje, które potencjalnie mogą gromadzić dane dotyczące SMS-ów, połączeń, lokalizacji czy historii przeglądanych stron. Dodatkowo program zabezpiecza sam proces komunikacji w czasie rzeczywistym. UseCrypt za każdym razem sprawdza, czy telefon nie jest zhakowany, zanim umożliwi wymianę informacji.
#UseCrypt #UseCryptMessenger #UseCryptopinie