Życie często jest bardzo zaskakujące i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Również prawnych. Czasami znajdujemy się w sytuacji, gdy pomoc prawna staje się niezbędna. Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Radca prawny – kiedy jest niezbędny?

Obowiązki oraz uprawnienia radcy prawnego określone są w ustawie z 1982 roku, która mówi, że zadaniem radcy jest udzielanie porad prawnych.

Radca prawny może prowadzić sprawy cywilne, administracyjne oraz gospodarcze. Może reprezentować klienta przed sadem oraz urzędami. Najogólniej określając zadaniem radcy jest bieżąca obsługa prawna osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych.

Radca prawny może pracować dla osób prowadzących działalność gospodarczą, osób fizycznych czy administracji i urzędów. Może swoją wiedzą również wspierać instytucje publiczne takie jak muzea, szkoły czy szpitale.

Warto wiedzieć, że radca prawny może być zatrudniony w oparciu o umowę o prace, gdy adwokat może działać wyłącznie w oparciu o umowę cywilnoprawną. Dla osoby fizycznej nie ma to większego znaczenia. Zupełnie inaczej jest dla przedsiębiorców, którzy mogą zatrudnić radcę w swojej firmie na stałe. Korzystanie na co dzień z pomocy radcy prawnego to duże ułatwienie w prowadzeniu firmy.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?

Kryzysowe sytuacje najczęściej pojawiają się niespodziewanie. Znalezienie dobrej pomocy prawnej w takiej sytuacji nie jest łatwym zadaniem.

Warto pamiętać, że radca prawny prędzej czy później będzie potrzebny. Rozpoczynając poszukiwania dobrego radcy prawnego warto zacząć od rozmowy ze znajomymi, zaufanymi osobami. Bardzo szybko okaże się, że wiele osób miało do czynienia z radcą, który pomógł w kryzysowych sytuacjach.

Kolejnym źródłem jest Internet. Koniecznie jednak należy skoncentrować się na opiniach osób, które nie są anonimowe. Wyłącznie osoby, które nie obawiają się podać swojego nazwiska można uznać za wiarygodne źródło informacji.

Warto pamiętać, że radca prawny, jak każdy prawnik, ma specjalizację. Jest to niezmiernie ważne dla klienta. To, że radca pomógł w sprawie gospodarczej nie znaczy, że równie dobrze poradzi sobie z prawem rodzinnym. Są to bardzo rozległe dziedziny prawa, w których poradzą sobie osoby, które na co dzień praktykują.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here